Chcete-li si prohlédnout všechny mé výtvory,
klikněte ZDE NA GALERII.

neděle 28. listopadu 2010

Postup na perníkovou chaloupku

Někomu se to zdá jako nadlidský výkon, postavit perníkovou chaloupku. Ale věřte, že na tom skoro nic není. Dám k dispozici své dvě šablony, pár dobrých rad a budu věřit, že se někdo k chaloupce odhodlá. :-)

Potřebujeme: zhruba 1/2 perníkového těsta, bílkovou polevu, špendlíky, párátka a trochu trpělivosti

Klikněte na obrázek se šablonou a vytiskněte si ji na papír formátu A4. Potom překreslete na tvrdý papír a vystřihněte. K perníkové chaloupce potřebujete navíc kruh o průměru 16cm a ke svítící chaloupce kruh o průměru 22cm.

Rozválejte těsto, všechny dílky pečlivě vyřízněte podle šablony z tvrdého papíru, dejte na plech a upečte. K chaloupce si můžete upéct stromy nebo třeba Jeníčka, Mařenku, Ježibabu, co se vám zlíbí. Druhý den můžete začít se zdobením. Všechny dílky nejdříve nazdobte, střechu natřete bílkovou polevou ředěnou vodou. Až vše pořádně zaschne, můžete začít chaloupku stavět.

Stěny slepte bílkovou polevou a spíchněte k sobě nejdříve špendlíky a pak parátky. Páratka jsou pevnější. Kulatý podstavec natřete bílkovou polevou a než zaschne, nalepte na něj slepené stěny chaloupky bez střechy. Takhle nechte vše pořádně zatvrdnout, nejlépe do druhého dne. Pak teprve opatrněte vytáhněte špendlíky a párátka.

Podobným způsobem nalepte střechu a zase spíchněte párátky. Nechte zatvrdnout, nakonec nalepte komín. Stromy okolo chaloupky podepřete špejlemi.

Pokud stavíte svítící chaloupku, postavte komín zvlášť, dříve než začnete lepit střechu. Komín je u této chaloupky velice důležitý, jinak by svíčka uvnitř zhasla.


A pár mých rad nakonec:
  • Aby nebyla okna chaloupky úplně průhledná, lepím z druhé strany stěn plátek rozpuštěné želatiny od Dr. Oethera.
  • Na střechu i podstavec dávám stříbrné perličky. Velkou nevýhodou je, že po měsící až dvou zezlatí a už nejsou tak pěkné.
  • Aby zůstaly stěny rovné a nezkroutily se, mám síťové rámy, na které položím perníky, vzduch jde z obou stran a perníky se nezkroutí. Podobného výsledku však dosáhnete, pokud položíte perníčky na tenký pečící papír a na koberec, než je budete zdobit.

Žádné komentáře:

Okomentovat